Flebologia

USG-Doppler

Badanie USG Doppler duplex z kolorowym obrazowaniem przepływu jest bezinwazyjnym badaniem stosowanym w diagnostyce chorób żylnych i tętniczych.

W leczeniu schorzeń żylnych służy do opisu budowy naczyń żylnych, wykrywania zmian, oceny wydolność żył głębokich i powierzchniowych, pozwala wykryć zakrzepicę, ocenić oraz określić przyczynę i stopień zaawansowania choroby żylnej. Wykonywane jest przed podjęciem każdej decyzji dotyczącej leczenia schorzeń żylnych. Jest niezbędną metodą moniturującą przebieg leczenia oraz oceniającą efekty terapii.

W tym miejscu warto podkreślić, że warunkiem postawienia trafnej diagnozy w przypadku zakrzepicy jest właśnie badanie USG-Doppler, nazywane popularnie "doppler żył". Musi ono być wykonane jak najszybciej. Zakrzepica żył głębokich aż w 50% przypadków przebiega bezobjawowo. Może doprowadzić w ciągu zaledwie kilku sekund do śmierci, jeśli w jej wyniku dojdzie do zatoru tętnicy płucnej. To cichy zabójca około 40 tysięcy Polaków rocznie. Ważne jest to, że leczenie zakrzepicy jest znane, proste, najczęściej ambulatoryjne (nie wymagające pobytu w szpitalu) i skuteczne. Ale nawet jeśli objawy zakrzepicy wystąpią, badanie USG-Doppler nie jest najczęściej dla pacjenta dostępne, a w tym przypadku tak ważny jest czas i szybkość działania. Ból w nodze, obrzęk, zaczerwienienie, gorączka to objawy wielu schorzeń i bywa, że pacjenci są źle zdiagnozowani. Aż 70% zmarłych z powodu zatoru tętnicy płucnej nie miało wcześniej dobrze postawionej diagnozy!

W naszej Klinice podczas każdego etapu leczenia stan Państwa żył jest monitorowany badaniem USG-Doppler. 
Posiadamy 4 nowoczesne aparaty ultrasonograficzne: Siemens Acuson X-300 (3 sztuki) oraz Philips CX50.

Nasz najnowszej klasy sprzęt jest w stanie bardzo dokładnie zlokalizować zakrzepy, sprawdzić, czy zastawki żylne w Twoim organizmie pracują prawidłowo, wybrać najlepsze metody leczenia.

Nasz zespół wykonuje rocznie około 10 tys. badań USG-Doppler żył kończyn dolnych. To nasza wyłączna specjalizacja. Jeśli więc poszukujecie Państwo diagnozy stanu żył w Państwa nogach, szczególnie w sytuacji, gdy obawiacie się, czy niepokojące Was objawy to nie zakrzepica, zapraszamy do kontaktu. W przypadku podejrzenia zakrzepicy termin badania ustalamy bez zbędnej zwłoki. W niektórych sytuacjach jest możliwe umówienie wizyty domowej włącznie z badaniem USG-Doppler, ponieważ jeden z aparatów jest aparatem przenośnym. Nasi lekarze od razu po wykonaniu badania rozpoczną leczenie zakrzepicy. Ponieważ szybkość jest bardzo ważna, leki do „rozpuszczenia powstałych zakrzepów" posiadamy w naszej Klinice, by bez żadnej zwłoki pacjent z zakrzepicą mógł mieć od razu je zaaplikowane. Na miejscu jest możliwe wykonanie koniecznych badań laboratoryjnych, w tym badań genetycznych trombofilii. Posiadamy także magazyn koniecznych wyrobów uciskowych (podkolanówek, pończoch, rajstop, bandaży, systemów bandaży).

Wskazania do badania USG-Doppler żył kończyn dolnych:

 • ból nogi
 • obrzęki
 • uczucie ciężkości
 • zwiększenie obwodu nogi
 • podejrzenie zakrzepicy żylnej
 • żylaki
 • pajączki
 • planowane zabiegi na żyłach
 • powikłania i działania niepożądane po zabiegach na żyłach
 • ocena efektów zabiegów na żyłach
 • planowane zabiegi związane z unieruchomieniem, szczególnie ortopedyczne.

W trakcie badania lekarz przykłada do badanej okolicy głowicę pokrytą żelem i na ekranie uzyskuje obraz zmian. Badanie wykonywane jest w pozycji stojącej. Poleca się wykonanie badania dwóch nóg, by móc dokładniej ocenić istniejące zmiany. Promienie wysyłane w trakcie badania przez głowicę są obojętne dla pacjenta.

 Badaniu mogą poddać się kobiety w ciąży, karmiące, osoby w każdym wieku, także dzieci. Nie ma żadnych przeciwwskazań. To badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, może być wielokrotnie powtarzane. Nie musicie się też Państwo do niego specjalnie przygotowywać.
Wynik badania otrzymywane jest od razu po badaniu. Nie wymagamy skierowania na badanie USG-Doppler.

Na temat badania USG-Doppler tętnic kończyn dolnych można dowiedzić się więcej na stronie: USG-Doppler tętnic kończyn dolnych

Filmy

Broszury

 •  
 • Laseroterapia endowaskularna (EVLT) - ocena skuteczności w leczeniu niewydolności żylnej

  Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem zabiegów na żyłach jest zakrzepica żył głębokich. Konstruktorzy światłowodów stanęli przed zadaniem stworzenia emitora energii tak, by to ryzyko zminimalizować. Zespół Centrum Flebologii, po wykonaniu 430 zabiegów laserem NeoV1470z użyciem światłowodów Corona 360 ani razu nie odnotował powikłań w postaci zakrzepicy żył głębokich...
  czytaj więcej
 • Klejenie żył za pomocą systemów VenaBlock i Veinoff

  Leczenie niewydolności żylnej przy pomocy kleju wewnątrznaczyniowego to nowa, małoinwazyjna metoda. Pierwsze publikacje dowodzą, że działanie kleju jest równie skuteczne, jak leczenie przy pomocy lasera wewnątrznaczyniowego – endowaskularnej metody leczenia niewydolności żylnej o udokumentowanej najwyższej skuteczności.
  czytaj więcej
 • Kto ma w nogach ten ma w głowie

  Okazało się, że u starszych kobiet lepsze funkcjonowanie umysłu ma związek z silnymi mięśniami nóg. Silne nogi „zwiększają odporność” umysłu na efekty starzenia się - tak wykazały badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, na populacji 324 kobiet – bliźniaczek.

  czytaj więcej
 • Echoskleroterapia - porównanie z innymi technikami

  Echoskleroterapia kompresyjna powoduje mniej bólu u badanych pacjentów NHS (National Health Service – system służby zdrowia w Wielkiej Brytanii finansowany ze środków publicznych), którzy poddali się leczeniu żylaków, może też zaoszczędzić...
  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa
Centrum Flebologii - Kontakt
Rezerwacja wizyt:
+801 000 655
+48 22 613 62 56
Centrum Flebologii - Kontakt
Infolinia o kompresjoterapii:
+801 0 111 70
+48 22 671 71 67