Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Flebologia

Skleroterapia kompresyjna

Co to jest kompresyjna skleroterapia (skleroterapia kompresyjna)?

Kompresyjna skleroterapia (obliteracja, ostrzykiwanie, nastrzykiwanie żylaków) to metoda nieoperacyjnego leczenia żylaków i pajączków, a także likwidowania poszerzonych żył. To najstarsza, najlepiej zbadana, metoda leczenia wewnątrznaczyniowego. To najbardziej popularny na całym świecie zabieg na schorzenia żylne. Stosowany jest w zamykaniu niewydolnych naczyń żylnych. Skleroterapia znajduje zastosowanie w leczeniu zaawansowanych objawów niewydolności żylnej, ale także do likwidacji najdrobniejszych zmian, z powodów estetycznych.

Skleroterapia - na czym polega zabieg?

Zabieg to po prostu seria zastrzyków. Lekarz podaje do wnętrza naczynia żylnego farmaceutyki, nazywane sklerozantami. Sklerozant podawany jest w miejscu uszkodzenia żył. Powoduje zwłóknienie, a następnie wyłączenie uszkodzonego naczynia z układu żylnego. Podczas jednego zabiegu wykonuje się około kilkunastu wkłuć bardzo cienką igłą. Jest to praktycznie bezbolesne. Przeważnie nastrzykiwaniem obejmuje się wybraną część nogi, np. udo, czy podudzie. Zabieg trwa zwykle około pół godziny.

Dlaczego kompresyjna skleroterapia a nie skleroterapia?
Skleroterapia kompresyjna czy kompresyjna skleroterapia?

Nieodłącznym elementem leczenia jest stosowanie kompresjoterapii. Po zabiegu założony zostaje opatrunek uciskowy w formie specjalnej pończochy samonośnej lub specjalistycznych bandaży i padów uciskowych. To bardzo ważne. Proces zarastania żyły trwa przez pewien czas. Ucisk zewnętrzny zbliża ściany leczonego naczynia i utrudnia napływanie do niego krwi. Krew w żyle uniemożliwiłaby trwałe zrośnięcie. Kompresjoterapia jest najważniejszym elementem zabiegu. Znacznie podnosi skuteczność zabiegu i przeciwdziała pojawieniu się działań niepożądanych.

Jakie są zalecenia bezpośrednio po zabiegu kompresyjnej skleroterapii?

Po zabiegu należy spacerować przez około 30 minut. Nie wolno w tym czasie stać ani siedzieć. Opatrunek uciskowy należy utrzymywać bez przerwy od 5 do 14 dni - w zależności od zaleceń lekarza, przez pierwsze doby także podczas snu. Zabieg nie wymaga wyłączenia z życia społecznego, nie wymaga zwolnień lekarskich. Po zabiegu można chodzić do pracy, wypełniać swoje wszystkie obowiązki. 

Jak wyglądają nogi po zabiegu kompresyjnej skleroterapii?

Po zdjęciu opatrunku, noga nie wygląda najładniej. Chore naczynia to wyczuwalne ręką zgrubienia. Przy dotykaniu lekko bolą. Noga wzdłuż zamykanego naczynia jest koloru sinego, brązowego lub żółtego. Kostka może być spuchnięta. Zmiany te ustępują bez żadnej interwencji i nie pozostawiają żadnego śladu. Im szersze naczynie było usuwane, tym dłużej wchłaniają się ślady po zabiegu. Drobne pajączki znikają nawet po dwóch tygodniach. Zmiany towarzyszące zamykaniu najszerszych żył będą wchłaniane przez organizm nawet przez pół roku, wyjątkowo - jeszcze dłużej. Następny zabieg można wykonać najszybciej po 2-3 tygodniach, ale nie ma przeszkód, by robić je rzadziej. Pacjentom średnio wystarczają 3-4 zabiegi na nogę dla osiągnięcia zadowalającego efektu.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu skleroterapii?

Przeciwwskazaniem do zabiegu skleroterapii jest unieruchomienie (niemożliwość chodzenia) i - w niektórych przypadkach - stosowanie terapii hormonalnej. Ciąża i karmienie piersią jest też czasem, w którym nie wykonujemy zabiegów.

Osoby z zaawansowaną miażdżycą kończyn dolnych, najczęściej dotyczy to osób starszych, nie mogę mieć wykonywanego zabiegu kompresyjnej skleroterapii z powodu przeciwwskazania do stosowania ucisku.

Jak w przypadku każdego zabiegu, ostra zakrzepica żył głębokich wyklucza wykonywanie zabiegów, nawet tak małoinwazyjnych.

Jakie są zalety kompresyjnej skleroteraopii?

Przewagą kompresyjnej skleroterapii nad innym leczeniem zabiegowym jest:

  • możliwość przeprowadzenia jej w warunkach ambulatoryjnych,
  • brak konieczności znieczulenia,
  • brak urazu tkanek, czyli brak blizn po zabiegu,
  • możliwość wykonania zabiegów także w przypadku bardzo krętych żył
  • brak konieczności korzystania ze zwolnień lekarskich oraz niski koszt.

Centrum Flebologii w Warszawie do likwidowania zmian za pomocą skleroterapii używa sklerozatów dostępnych na rynku. Stale poszerzamy swoją ofertę, by osiągnąć jak najmniejszą liczbę działań niepożądanych.

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego nasze zabiegi skleroterapii:

Filmy

Broszury

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa