Flebologia

Matting

Matting to bardzo drobne (o średnicy poniżej 0,1 mm) koloru czerwonego, śródskórne poszerzenia żylne (pajączki). To powikłanie występuje najczęściej po zabiegach chirurgicznych na żyłach, a także po skleroterapii, czy ablacji laserowej. Nie jest niebezpieczne dla zdrowia, ale znacznie pogarsza efekt estetyczny zabiegów.

Istnieje wiele spekulacji na temat tego, dlaczego dochodzi do powstania takich zmian: zła technika wykonania iniekcji, dobranie zbyt dużego stężenia sklerozantu do wielkości żyły, zbyt duże ciśnienia wstrzykiwania leku, pozostawienie zasilającej niewydolnej żyły, czy zaniechanie kompresjoterapii pozabiegowej. Matting częściej pojawia się także w okolicy naczyń dotkniętych zakrzepowym zapaleniem żył, czy skrzepu pozostającego w naczyniach po zabiegach. W końcu sugeruje się, że matting jest odpowiedzią skóry na zabiegi u osób, które mają po prostu predyspozycję do rozwoju teleangiektazji (pajączków).

Matting częściej występuje u osób z rozległymi zmianami żył powierzchniowych, a także u osób z nadwagą, ze słabym napięciem mięśniowym. Częściej powikłanie to dotyka kobiety, co sugeruje zależność hormonalną.

Matting najczęściej zmniejsza się lub nawet znika do pół roku od zabiegu. Niestety bywa i tak, że powiększa się, zwłaszcza wtedy, gdy nie zamknięte są naczynia w okolicy mattingu, „zasilające" te okolicę.

Nie jest to perspektywa do zaakceptowania przez pacjentów, szczególnie Panie. Dlatego zalecamy powtórzenie diagnostyki ultrasonograficznej i jeśli w okolicy mattingu znajdują się niewydolne żyły, należy poddać się kolejnym zabiegom zamykającym te żyły.

My polecamy skleroterapię. Zabiegi wykonujemy ostrożnie, bardzo małymi igłami i strzykawkami, by zmniejszyć ciśnienia podawanego leku. Podajemy wolno i małe stężenia sklerozantu. Cierpliwość zostaje wynagrodzona i tego typu zmiany udaje się zlikwidować.

Nie jest łatwo wykonać zabiegi na tak małych naczyniach. Zapraszamy do obejrzenia naszych filmów, by zobaczyć umiejętności naszego zespołu.
Jeśli żyły funkcjonują prawidłowo lub uległy trwałemu zamknięciu matting likwidujemy laserem barwnikowym V-beam Candela. To złoty standard w leczeniu zmian naczyniowych, bezpieczny laser, z małym ryzykiem wystąpienia efektów ubocznych podczas zabiegów usuwania tego typu zmian naczyniowych.
Polecamy podczas likwidowania mattingu odstawienie leków hormonalnych.

Wskazane jest w tym czasie stosowanie kompresjoterapii.

Zdjęcia prezentują matting po zabiegach naczyniowych.

Filmy

Broszury

 •  
 • Laseroterapia endowaskularna (EVLT) - ocena skuteczności w leczeniu niewydolności żylnej

  Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem zabiegów na żyłach jest zakrzepica żył głębokich. Konstruktorzy światłowodów stanęli przed zadaniem stworzenia emitora energii tak, by to ryzyko zminimalizować. Zespół Centrum Flebologii, po wykonaniu 430 zabiegów laserem NeoV1470z użyciem światłowodów Corona 360 ani razu nie odnotował powikłań w postaci zakrzepicy żył głębokich...
  czytaj więcej
 • Klejenie żył za pomocą systemów VenaBlock i Veinoff

  Leczenie niewydolności żylnej przy pomocy kleju wewnątrznaczyniowego to nowa, małoinwazyjna metoda. Pierwsze publikacje dowodzą, że działanie kleju jest równie skuteczne, jak leczenie przy pomocy lasera wewnątrznaczyniowego – endowaskularnej metody leczenia niewydolności żylnej o udokumentowanej najwyższej skuteczności.
  czytaj więcej
 • Kto ma w nogach ten ma w głowie

  Okazało się, że u starszych kobiet lepsze funkcjonowanie umysłu ma związek z silnymi mięśniami nóg. Silne nogi „zwiększają odporność” umysłu na efekty starzenia się - tak wykazały badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, na populacji 324 kobiet – bliźniaczek.

  czytaj więcej
 • Echoskleroterapia - porównanie z innymi technikami

  Echoskleroterapia kompresyjna powoduje mniej bólu u badanych pacjentów NHS (National Health Service – system służby zdrowia w Wielkiej Brytanii finansowany ze środków publicznych), którzy poddali się leczeniu żylaków, może też zaoszczędzić...
  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa
Centrum Flebologii - Kontakt
Rezerwacja wizyt:
+801 000 655
+48 22 613 62 56
Centrum Flebologii - Kontakt
Infolinia o kompresjoterapii:
+801 0 111 70
+48 22 671 71 67