Flebologia

Niewydolność żylna

Przewlekła niewydolność żylna dotyczy połowy Polaków. Połowa klientów sklepu, połowa pacjentów w każdej przychodni nawet jeśli zgłaszają się z powodu przeziębienia, czy wreszcie połowa wiernych w kościele ma żylaki. Jednak 62% Polaków nigdy nie podjęło leczenia! Większość bagatelizuje problem lub korzysta z dostępnych bez recepty preparatów usprawniających krążenie żylne. Dlaczego?

Wiele osób traktuje np. żylaki jako defekt estetyczny. To jeden z najbardziej niebezpiecznych mitów. Żylaki to objaw schorzenia, które nieleczone rozwija się, dając powikłania znacznie utrudniające życie, a nawet zagrażające życiu.
Szacuje się, że 20% wszystkich chorób ma związek z niewydolnością żylną. Ocenia się, że leczenie niewydolności żylnej pochłania 1-3% wszystkich wydatków zdrowotnych.

Przewlekła niewydolność żylna to stan, w którym dochodzi do wystąpienia objawów zastoju krwi żylnej w żyłach, wskutek wstecznego przepływu żylnego, czyli refluksu lub zwężenia bądź niedrożności żył.

Do powyższego stanu może dojść wskutek:

 • żylaków kończyn dolnych,
 • zespołu pozakrzepowego powstałego wskutek zakrzepicy żył głębokich,
 • w wyniku niewydolności zastawek żylnych,
 • w przypadkach ucisku zewnętrznego na żyłę, np. w ciąży).

Niewydolność żylna kończyn dolnych, którym najpowszechniejszym objawem są żylaki i pajączki to efekt niedostatecznej pracy układu żył w naszych nogach. Tego typu dolegliwości zawdzięczamy także naszej pionowej pozycji. U każdego człowieka krew w żyłach musi być ciągle przepychana ze stóp i nóg do serca wbrew sile ciężkości. Dzieje się to dzięki ruchom stawu skokowego i skurczom mięśni, a sprawny system zastawek żylnych nie pozwala na jej cofanie, zamykając możliwość jej powrotu. Te mechanizmy działają wbrew zasadzie grawitacji. Ale jeśli przez wiele godzin siedzimy, albo stoimy w tej samej pozycji, krew gromadzi się w żyłach i coraz mocniej naciska na ich ściany. W rozszerzonych żyłach zastawki odsuwają się od siebie i krew zaczyna się cofać. Mówimy wtedy o refluksie. Uruchamia się wtedy system chroniący żyły przed uszkodzeniem: z krwi odpływa woda, aby zmniejszyć rosnące we wnętrzu żył ciśnienie. Przenika ona do sąsiednich tkanek, powodując obrzęk. Powtarzający się obrzęk nóg to często pierwszy sygnał alarmowy: nasze żyły usiłują się bronić, ale coraz bardziej rozciągają się i deformują. Krew, zamiast swobodnie krążyć, zatrzymuje się. Dolegliwości pojawiają się najszybciej wokół kostek. Krew żylna jest pozbawiona tlenu i zawiera w sobie produkty przemiany materii, dlatego zalegając osłabia otaczające ją tkanki. Pojawiają się bóle, przebarwienia, skóra łuszczy się, łatwo o infekcje i zakażenia. Wiele lat trwający proces może doprowadzić do powstania rany, która nie chce się zagoić. Owrzodzenia podudzi w okolicy kostki z czasem powiększają się nawet na całe podudzia. Ogromny ból, nieprzyjemny zapach rozkładających się tkanek, czasami hospitalizacja, a nawet groźba amputacji – tak może skończyć się wiele lat trwająca ciężka niewydolność żylna.

Spowolnienie przepływu krwi w rozszerzonych żyłach to także jedna z najważniejszych przyczyn powstania zakrzepicy – stanu bezpośrednio zagrażającemu życiu. Zakrzepy w nogach, czyli sklejone krwinki, mogą powędrować do tętnicy płucnej i spowodować jej zamknięcie (zator płucny), prowadząc nawet do śmierci.

 •  
 • Laseroterapia endowaskularna (EVLT) - ocena skuteczności w leczeniu niewydolności żylnej

  Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem zabiegów na żyłach jest zakrzepica żył głębokich. Konstruktorzy światłowodów stanęli przed zadaniem stworzenia emitora energii tak, by to ryzyko zminimalizować. Zespół Centrum Flebologii, po wykonaniu 430 zabiegów laserem NeoV1470z użyciem światłowodów Corona 360 ani razu nie odnotował powikłań w postaci zakrzepicy żył głębokich...
  czytaj więcej
 • Klejenie żył za pomocą systemów VenaBlock i Veinoff

  Leczenie niewydolności żylnej przy pomocy kleju wewnątrznaczyniowego to nowa, małoinwazyjna metoda. Pierwsze publikacje dowodzą, że działanie kleju jest równie skuteczne, jak leczenie przy pomocy lasera wewnątrznaczyniowego – endowaskularnej metody leczenia niewydolności żylnej o udokumentowanej najwyższej skuteczności.
  czytaj więcej
 • Kto ma w nogach ten ma w głowie

  Okazało się, że u starszych kobiet lepsze funkcjonowanie umysłu ma związek z silnymi mięśniami nóg. Silne nogi „zwiększają odporność” umysłu na efekty starzenia się - tak wykazały badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, na populacji 324 kobiet – bliźniaczek.

  czytaj więcej
 • Echoskleroterapia - porównanie z innymi technikami

  Echoskleroterapia kompresyjna powoduje mniej bólu u badanych pacjentów NHS (National Health Service – system służby zdrowia w Wielkiej Brytanii finansowany ze środków publicznych), którzy poddali się leczeniu żylaków, może też zaoszczędzić...
  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa
Centrum Flebologii - Kontakt
Rezerwacja wizyt:
+801 000 655
+48 22 613 62 56
Centrum Flebologii - Kontakt
Infolinia o kompresjoterapii:
+801 0 111 70
+48 22 671 71 67