Flebologia

Zapalenie żył powierzchniowych

Jest to stan żył powierzchniowych, w których powstały skrzepliny i zamknęły całkowicie lub częściowo odpływ krwi żylnej. Objawy są niezwykle charakterystyczne i łatwe do rozpoznania. Wyczuwalne stwardnienie w przebiegu żyły, ból, tkliwość i zaczerwienie wokół niego to objawy, z którymi zgłasza się pacjent. Ból narasta w spoczynku, a podczas ruchu wyraźnie maleje (odwrotnie jak w zakrzepicy żył głębokich). Zalecane jest wykluczenie współistnienia zakrzepicy żył głębokich poprzez wykonanie badania USG-Doppler. Zakrzepica żył głębokich to bardzo niebezpieczny stan, który może nawet zagrażać życiu, dlatego tak ważne jest jej wykluczenie.

Zapalenie żył powierzchniowych zazwyczaj ustępuje samoistnie w kilka tygodni. Zalecany jest ruch i korzystanie z wyrobów uciskowych (bandaży o małym naciągu lub wyrobów kompresyjnych w 2 klasie ucisku). W przypadku dolegliwości bólowych można zastosować niesterydowe leki przeciwzapalne doustnie oraz miejscowo w postaci kremu albo żelu.

Prawie zawsze zapalenie żył powierzchniowych związane jest z istnieniem niewydolności żylnej w postaci żylaków. Poskręcane, nadmiernie rozszerzone żyły (żylaki) sprzyjają powstaniu skrzeplin, ponieważ w nich krew zalega i wyraźnie spowalnia swój bieg. Zapalenie żył powierzchniowych to często impuls do podjęcia decyzji do usunięcia żylaków, czy poprzez operację, czy metodę skleroterapii. Najczęściej nie ma przeciwwskazań, by zabieg wykonać szybko, bo w tym wypadku zabieg usunie skrzepliny i zlikwiduje przyczynę ich powstania – żylaki.

Filmy

Broszury

 •  
 • Laseroterapia endowaskularna (EVLT) - ocena skuteczności w leczeniu niewydolności żylnej

  Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem zabiegów na żyłach jest zakrzepica żył głębokich. Konstruktorzy światłowodów stanęli przed zadaniem stworzenia emitora energii tak, by to ryzyko zminimalizować. Zespół Centrum Flebologii, po wykonaniu 430 zabiegów laserem NeoV1470z użyciem światłowodów Corona 360 ani razu nie odnotował powikłań w postaci zakrzepicy żył głębokich...
  czytaj więcej
 • Klejenie żył za pomocą systemów VenaBlock i Veinoff

  Leczenie niewydolności żylnej przy pomocy kleju wewnątrznaczyniowego to nowa, małoinwazyjna metoda. Pierwsze publikacje dowodzą, że działanie kleju jest równie skuteczne, jak leczenie przy pomocy lasera wewnątrznaczyniowego – endowaskularnej metody leczenia niewydolności żylnej o udokumentowanej najwyższej skuteczności.
  czytaj więcej
 • Kto ma w nogach ten ma w głowie

  Okazało się, że u starszych kobiet lepsze funkcjonowanie umysłu ma związek z silnymi mięśniami nóg. Silne nogi „zwiększają odporność” umysłu na efekty starzenia się - tak wykazały badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, na populacji 324 kobiet – bliźniaczek.

  czytaj więcej
 • Echoskleroterapia - porównanie z innymi technikami

  Echoskleroterapia kompresyjna powoduje mniej bólu u badanych pacjentów NHS (National Health Service – system służby zdrowia w Wielkiej Brytanii finansowany ze środków publicznych), którzy poddali się leczeniu żylaków, może też zaoszczędzić...
  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa
Centrum Flebologii - Kontakt
Rezerwacja wizyt:
+801 000 655
+48 22 613 62 56
Centrum Flebologii - Kontakt
Infolinia o kompresjoterapii:
+801 0 111 70
+48 22 671 71 67